Založ si blog

Behanie. Začiatok nebol prozaický, bolesť ma prinútila sa hýbať.

Začalo to bolesťami chrbta, mal som problémy už plnohodnotne žiť. Aj keď sa tu nechcem sťažovať je nutné spomenúť pre celkový obraz aspoň to, čo v tejto chvíli považujem za nevyhnutné.
Bolesť mi migrovala po celom chrbte už aspoň dva týždne, každé napätie a každé vystavenie môjho tela studenému zimnému počasiu na Liptove ešte dopomáhalo ku skaze. Jedno ráno som sa však z ničoho nič zobudil do takmer bezbolestného stavu, hneď na druhý deň som naplánoval lyžovačku. V to lyžiarske ráno som sa nechal vyviesť na Chopok a večer som už takmer ako socha stál s injekciou v zadku na pohotovosti. V tej malej ordinácií sa to všetko asi začalo, minimálne to k tomu začalo smerovať.Nepomáhala mi z dlhodobého hľadiska pasívna pomoc, ako suché teplo, alebo masáže. Dostal som však poukaz na dve hodiny cvičenia SM systému. Individuálne hodiny mi pomohli a ďalšie som si samozrejme dokúpil. Bolesť chrbta chodí ruka v ruke s nervozitou a podráždenosťou, ako mraky prinášajú dážď tak bolesť náladovosť, aspoň teda v mojom prípade.
Jedného dňa som sa dopočul o Barlatóne, kde sa mala zúčastniť aj Nasťa Kuzminová a keďže nebolo nič lepšie na práci, zúčastnil som a so svojou priateľkou tejto benefičnej akcie v kategórií chôdza (7 km). Súťažilo sa aj na bicykloch na rovnakej trase. Počas kráčania do cieľa ma napadla myšlienka zapísať sa na lokálny Nightrun (Liptovský Mikuláš). Trať bola robená na 5, alebo 10 km a tak sa mi tá 5tka zdala ako zdolateľný nápad. Zaregistrovali sme sa, zaplatili poplatok a osud bol spečatený.
Prvý tréning keď som sa narichtoval zabehnúť 5 km som nevedel odhadnúť svoje sily a hlavne tempo akým by som mohol bežať. Možno je nutné podotknúť, že som nebol nejaký lekvár sediaci celé týždne na gauči a nevyužíval voľný čas na aktivity to nie, ale som kancelárska krysa, tretinu života prespím, tretinu som v práci, buď sedím na stoličke, alebo v kancelárii. Moje sedenie na kancelárskej stoličke je však vysoko sofistikovaná záležitosť. Ľavú nohu mám skrčenú pod zadkom, ľavá ruka podopiera bradu a celú vrchnú časť tela, pravá ruka diktátorským spôsobom úkoluje jediné zviera v miestnosti – kancelársku myš. Niet sa čo čudovať, že chrbát je poskracovaný, bolí a kričí o pomoc. Našiel samozrejme aj spojenca a hlava sa s bolesťou vždy rada pridá a vašu paralýzu vygraduje do dokonalosti.
Spomenul som, že mi pomohol SM systém a v neposlednom rade beh. Na Nightrun-e som si stanovil cieľ – čas pod 26 minút. Po dobehnutí, na svojom prvom preteku vôbec nebolo nič ľahké, bezbolestné a ideálne. Nohy začali drevenieť hneď po dobehnutí, ale priemerný čas 4 min 55 sekúnd /km ma motivoval, o tom ako som zmenil svoje myslenie a prečo, napíšem niekedy nabudúce. Prvotný podnet je však veľmi dôležitý. Dnes sa snažím odpútať od nalinajkovaného behu s rýchlosťou, ktorá ma uspokojuje navonok, ale snažím sa na svojich nohách pracovať už skôr systematicky, pretože aj keď je to paradoxné, cesta k rýchlejšiemu času by mala byť o dlhších vzdialenostiach za čas, ktorý je pre vaše telo prijateľný, ja sa orientujem podľa toho, že sa snažím zamyslieť nad tým či som schopný sa pri behu rozprávať, ak áno, je tempo v poriadku, ak nie začínam to prepaľovať, časom začne vaše telo s vami komunikovať a vy sa ho prirodzene naučíte počuť a počúvať, nebojte sa pôjde to bez toho aby ste sa o to nejak pričinili, okrem behania samozrejme.

Tento blog bude o mojej ceste zabehnúť budúci rok polmaratón v nejakom slušnom čase, ktorý si dopredu stanovím a hlavne o zážitkoch, ktoré behanie, ale aj akákoľvek iná aktivita prináša. Bude to o mojom tréningovom pláne a ak máte chuť pridajte sa. Nie som žiadny profesionál, ani nemám ambície prepaľovať svoje výsledky do extrémov, jednak nie som ten „extrémny“typ, jednak mám svoje limity, ale tie limity chcem nájsť a ak to pôjde postupne ich posúvať. Keď aj pohyb tak s rozumom. Určite sa veľa krát zmýlim, ale však o tom to tu bude. Aby bolo jasné dal som sa na beh pred 4.5 mesiacom, takže o Mesiášske reči sa snažiť nebudem, lebo ich viesť ani neviem. Pôjdem s týmto blogom, ako náhradou nejakého osobného denníka k svojmu budúcoročnému cieľu – polmaratón. Som kuľhavý bežec. – JUST FREEDOM IS HOLY

Podcast kuľhavého bežca

 

 

 

 

 

Ráno idete behať, alebo do posilky a k obedu Vás už berie. Driemete ako Pejo.

10.11.2019

Ráno som si išiel pár krát behať a v práci ma bralo do spania už tesne pred dvanástou. Cez víkend to bolo to isté. Tam som si mal možnosť trošku oddýchnuť na gauči, alebo sa zvaliť na viac »

Behanie. Keď do pekla tak v zlatých teniskách, keď do kopca tak s rozkrokom von.

30.10.2019

Zamýšľal som sa veľa krát prečo to vlastne robím. Tá otázka nie je asi správne postavená, ide skôr o to prečo ma to baví. Pretože keď niečo robíte dobrovoľne obvykle Vás to baví, alebo viac »

Matúš vallo, voľby

Plat primátora Bratislavy prekročí 6000 eur, podľa poslancov si ho zaslúži

21.11.2019 20:00

Primátor Bratislavy Matúš Vallo bude od decembra zarábať 6048 eur, čo je o 50 % viac ako základný plat. Podľa poslancov vynakladá veľa práce a energie.

deti, mlieko, mliečne výrobky, jedáleň, škola

Slovenská mliečna rieka vysychá, tridsať rokov postupne upadá

21.11.2019 20:00

Aj reťazce, ktoré si predtým príliš nevšímali slovenské mliečne produkty a dovážali ich, teraz chcú slovenské produkty. Mliekarne však nestačia kryť dopyt.

tatransky ladovy dom, Hrebienok, Notre Dame

Notre Dame stojí aj na Hrebienku

21.11.2019 19:00

Otvorením Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách oficiálne otvorili zimnú turistickú sezónu.

Benjamin Netanjahu

Izraelského premiéra Netanjahua obžalovali z podvodu a úplatkárstva

21.11.2019 18:16, aktualizované: 20:40

Netanjahu akékoľvek previnenie odmieta a hovorí o "honbe na čarodejnice".

Blog kuľhavého bežca

Som naivný začínajúci bežec. Snažím sa písať o veciach tak, aby Vás prestala iritovať absencia bodky na konci mojej vety. Viac info nájdeš na kulhavybezec.borec.cz

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2570x
Priemerná čítanosť článkov: 857x

Kategórie