Založ si blog

Minimalizmus – zbraň, ktorá strieľa iracionálny konzum do hlavy

Minimalizmus môže byť nástroj k slobode, alebo aspoň nasmerovanie k tomuto neuchopiteľnému bohatstvu. Minimalizmus vyhlasuje vojnu prebytku a plytvaniu, tým sa nás snaží vrátiť k vysporiadaniu sa so svojím životom, prostredníctvom opustenia vecí, ktoré nepotrebujeme a za ktoré sme vyhadzovali peniaze.
Ako najúčinejšie aplikovať minimalizmus vo svojom živote? Túto otázku som si položil ako prvú. Po dlhšej úvahe ma napadla jedna myšlienka. Bolo by dobré rozmeniť si svoj čas na drobné, to znamená hodinový zárobok. Tento zárobok budeme brať ako východiskovú hodnotu. Určime si teda, že čistá hodnota mojej práce sú 4 eurá. Táto hodnota je teda odbremenená od daní, zrážok a poplatkov. Odpočítajme si výdavky ktoré denne potrebujeme zaplatiť za elektrinu, plyn, nájomné, auto, internet atď. Dohodnime sa na tom, že z tejto sumy musíme odpočítať 1,5 eura každú hodinu, ktorú v práci strávime, aby sme zaplatili základné náklady na bývanie. Zostávame na sume 2,5 eura. V tejto trochu naivnej matematike budeme pokračovať len za účelom zjednodušenia predstavy o tom za čo platíme, nie však peniazmi, ale svojím časom v práci.
Tovar / čas strávený v práci
1 kávička v kaviarni / 30 – 45 min
1l nafty / 35 minút
piatok v bare / 1 pracovný deň
LCD televízor / 15 pracovných dní
Naivná matematika je jasná: suma tovaru / 2.5 = výsledok v minútach
Výsledok v minútach / 8 = výsledok v pracovných dňoch

Nie som ten typ rozhadzujúceho človeka, na handry toho moc neminiem, naozaj len nutné veci a potom veci, ktoré si moja práca vyžaduje a to sa utešujem slovami: „však si na seba zarobia“ a už tieto slová si myslím, že nie sú celkom v poriadku, ani nie tak čo robím, ale ako uvažujem, čo je pre mňa dôležité a čo ma prvé napadne pri tom ako to spomeniem. Vážnejší problém však predstavujú tie bohémske veci, ako kávičky, pivečko, dobrá whisky, dve whisky, päť whisky a taxík domov.Nie som žiadny pán Minimalista so skúsenosťami, skôr sa budem snažiť praktizovať minimalizmus z pohľadu človeka, čo sa o takúto slobodu pokúsi a čo najviac sa k nej priblíži. Zabitie bohémskeho ducha vo mne bude naozaj náročné.
Minimalizmus môžme definovať, ako zjednodušovanie života, ale zároveň by Vás nemal hodiť do polohy dobrovoľnej biedy. V tejto situácii by Vám, teda život nezjednodušil, ale naopak skomplikoval. Najdôležitejší v našom živote je čas, ktorý nám ostáva a až po uvedomení si koľko času musím obetovať za konkrétnu vec je zrejmé, že neskutočne preplácame a vytvárame obrovské straty. Straty cenného času.

 

PODCAST KRAKOREC [audioblog]

Bezpečné správanie sa na internete.

06.05.2019

Základným pojmom je etiketa správania sa na internete, Nemám rád kvetnaté reči o ničom, hlavne čo sa danej problematiky týka a preto Vám dnes napíšem základné informácie o tom čo chcete viac »

Jeden z najbrutálnejších gangov na svete – Mara Salvatrucha

28.11.2018

Mara Salvatrucha ma zaujímala už ako študenta na vysokej škole, pretože som si kládol vždy otázku, či by som sa aj ja mohol stať za nejakých okolností, teda miesto narodenia, čas a miera chudoby, viac »

Hitlerove ženy

11.11.2018

Bol Adolf Hitler homosexuál ? Aké boli jeho vzťahy so ženami? Toto všetko sú otázky, ktoré roky plnia konšpiračné stránky, zavádzajúce blogy, prípadne politicky motivované prekrúcanie viac »

Katarína Cséfalvayová

Cséfalvayová vládu nepodrazí. Matovičovu šou bude ignorovať

16.09.2019 18:38

„Z politiky sa stáva divočina,“ povedala pre TV Pravda poslankyňa Katarína Cséfalvayová. Priznáva, že sa jej páči Druckerova vízia.

Boris Kollár

Hnutie Sme rodina podporí reformu nemocníc

16.09.2019 18:24

Kollárovci mienia, že ak zmeny pocíti občan a nie finančné skupiny, politické farby môžu ísť bokom.

Fico - Kiska

Spor Kiska - Fico: polícia zastavila vyšetrovanie

16.09.2019 17:28, aktualizované: 19:01

Informáciu pre Pravdu potvrdila hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.

Euro, peniaze, ekonomika, graf

Grécko chce predčasne splatiť časť dlhov v MMF, sú pre neho drahé

16.09.2019 17:17

Grécko chce predčasne splatiť 2,9 miliardy eur z takmer deviatich miliárd, ktoré doteraz dlhuje Medzinárodnému menovému fondu (MMF).

Krakorec

Snažím sa písať o veciach tak, aby Vás prestala iritovať absencia bodky na konci mojej vety. krakorec@reborn.com

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 8306x
Priemerná čítanosť článkov: 1384x

Autor blogu

Odkazy