Založ si blog

Jeden z najbrutálnejších gangov na svete – Mara Salvatrucha

Mara Salvatrucha ma zaujímala už ako študenta na vysokej škole, pretože som si kládol vždy otázku, či by som sa aj ja mohol stať za nejakých okolností, teda miesto narodenia, čas a miera chudoby, členom takéhoto gangu. Hovoril som si, že áno, že je to možné, pretože okolie nás formuje omnoho viac, ako si vôbec dokážeme predstaviť. Životné príbehy gangstrov, z ktorých len málokto presiahne 30 rokov (štatisticky by som bol už mŕtvy, nevravím že sa na to niekedy necítim, ale stále mám pocit, že som v živote málo videl,počul a ešte stále málo zažil.)

V jednom dokumente som videl ako 16 ročný gangster volal svojej mame, ktorá zdrhla do USA ako upratovačka a nechala svojho syna doma v Salvádore. V jednej scéne to bol krvilačný zabijak, ktorý chce pomstiť svojich bratov z gangu a neváha k tomu použiť mačetu a o niekoľko záberov neskôr, keď telefonuje so svojou mamou, je to malý dezorientovaný chlapec, ktorý túži po rodine a túži to čo nazýva jeho život, zmysel života, jeho gang bezváhania opustiť. V živote je to vždy o šanciach, ktoré človek dostane a ako ich využije o tom by som Vám vedel rozprávať aj z vlastnej skúsenosti.

Čo vlastne znamená názov tejto skupiny?  Hovorí sa, že Mara je pomenovanie podľa ulice v San Salvadore. Salvatrucha znamená múdry, húževnatý a číslo 13 sa pravdepodobne vzťahuje na ulicu 13. kde sa gang zrodil. Jeho skratka je teda MS-13. Presná definícia je však už vzhľadom na históriu gangu nejasná.

ilustračný obrázok – zdroj pexels.com

Gang začal svoj vzostup tradične na vojenskom násilí, chudobe, kriminalite. História ide do 80. rokov minulého storočia, kedy bol Salvador spútaný občianskou vojnou a viac ako milión ľudí opustili túto krajinu. Medzi prisťahovalcami boli aj prívrženci týchto gangov, zatiaľ čo iní boli členmi polovojenských skupín. Gangy v spojených štátoch Amerických vznikli pre potreby ochrany a obrany pred gangami v USA, ktorých prívrženci mali korene v Ázii, Afrike prípadne v Mexiku.

Ernesto Miranda je jeden zo zakladateľov MS-13 povedal:

„Na začiatku nás bolo 30….“

Extrémna úroveň násilia, ktorú MS-13 praktizovala ju rýchlo vynieslo do povedomia obyvateľstva a v roku 1992, keď vojna v Salvadore skončila, zanechala po sebe mnoho výborných kandidátov pre gang. Išlo o vojakov, policajtov a bojovníkov. Nezamestnanosť bola príčinou vzostupu gangu celkovo v Strednej Amerike.

Politické deportácia na základe imigračnej politiky  USA a vracaní ľudí späť do Strednej Ameriky, ktorá sa v tej dobe zmietala v chudobe, bola spúšťacím mechanizmom pre rozšírenie svojej pôsobnosti. Vysťahovaní členovia gangu sa opäť do USA začali nelegálne vracať. Vplyv v USA a Strednej Amerike začal narastať. Mládežnícka chudobná populácia bola živnou pôdou pre gang MS-13. Odhadom ma gang 10 000 členov, ktorý pracujú na územiach 31 štátoch vrátane Európy (napr. Španielsko). Štruktúra gangu je identická ako v teroristickej organizácii, majú bunky, ktoré medzi sebou preukázateľne komunikujú.

Príjem takéhoto medzinárodného gangu je založený na obchodovaní s drogami, v niektorých krajinách ide o obchodovanie s bielym mäsom. Činnosti jednotlivých buniek však nie sú identické. Čím štát nedokáže takéto aktivity eliminovať tým majú gangy väčšiu moc, silu a agresivitu. Ide o korupciu, krádeže, vydieranie, pašovanie zbraní, vraždenie. Guatemala je príkladom štátu, ktorý sa v boji proti gangu javí ako diplomaticky povedané slabý.

Jedným z problémov v týchto krajinách je väzenský systém, ktorý je podvyživený a preplnený. Vo väzení dochádzalo k potýčkam skupín, ktoré boli prívržencami mnohých gangov. (MS-13, 18 atď.)

V roku 2015 bola úmrtnosť  v Salvadore vyčíslená na 105 obyvateľov pripadajúcich na 100 000 ľudí. Odmietnutie členstva v gangu môže končiť smrťou. Dievčatá mladšie ako 11 rokov, niektorí členovia považujú za sexuálnych otrokov a to je dôvodom veľkej migrácie týchto ľudí do USA. Podľa informácií, s ktorými som operoval dokonca najšokujúcejšie je, že tresty uložené v gangoch – brutálne bitie až po verejné manifestačné popravy sú vylúčené z trestných činov. Bunky v Hondurase zabezpečujú stravovanie v niektorých školách a to je oveľa viac, ako im štát môže poskytnúť. Týmto sa zabezpečuje politika náboru nových členov z ekonomicky slabých regiónov, ktoré zmieta chudoba.

Mnohé prvky gangu a formy správania sú podobné Islamskému štátu. Tento článok teda balansuje na hranici dvoch polôh, jedna je, že bieda, chodba a strach je živnou pôdou pre brutalitu a morálnu skazu spoločnosti, ktorá by nám mala pripomínať zodpovednosť a ochotu pomáhať trpiacim ľuďom, ktorí sa previnili len tým, že sa „blbo“ narodili, na druhej strane je ochrana „nášho“ západného sveta, ktorého spoločnosť volá po zastavení podobných živlov do Európy, aby sme sa aj my nestali súčasťou boja za svoju vlastnú bezpečnosť. Tak to v živote býva, pravda je takmer vždy niekde uprostred, ak ju nedržia v prievane za ….

AUDIO PODCAST – MOJ AUDIO BLOG

 

 

 

 

Bezpečné správanie sa na internete.

06.05.2019

Základným pojmom je etiketa správania sa na internete, Nemám rád kvetnaté reči o ničom, hlavne čo sa danej problematiky týka a preto Vám dnes napíšem základné informácie o tom čo chcete viac »

Minimalizmus – zbraň, ktorá strieľa iracionálny konzum do hlavy

15.12.2018

Minimalizmus môže byť nástroj k slobode, alebo aspoň nasmerovanie k tomuto neuchopiteľnému bohatstvu. Minimalizmus vyhlasuje vojnu prebytku a plytvaniu, tým sa nás snaží vrátiť k vysporiadaniu viac »

Hitlerove ženy

11.11.2018

Bol Adolf Hitler homosexuál ? Aké boli jeho vzťahy so ženami? Toto všetko sú otázky, ktoré roky plnia konšpiračné stránky, zavádzajúce blogy, prípadne politicky motivované prekrúcanie viac »

Katarína Cséfalvayová

Cséfalvayová vládu nepodrazí. Matovičovu šou bude ignorovať

16.09.2019 18:38

„Z politiky sa stáva divočina,“ povedala pre TV Pravda poslankyňa Katarína Cséfalvayová. Priznáva, že sa jej páči Druckerova vízia.

Boris Kollár

Hnutie Sme rodina podporí reformu nemocníc

16.09.2019 18:24

Kollárovci mienia, že ak zmeny pocíti občan a nie finančné skupiny, politické farby môžu ísť bokom.

Fico - Kiska

Spor Kiska - Fico: polícia zastavila vyšetrovanie

16.09.2019 17:28

Informáciu pre Pravdu potvrdila hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.

Euro, peniaze, ekonomika, graf

Grécko chce predčasne splatiť časť dlhov v MMF, sú pre neho drahé

16.09.2019 17:17

Grécko chce predčasne splatiť 2,9 miliardy eur z takmer deviatich miliárd, ktoré doteraz dlhuje Medzinárodnému menovému fondu (MMF).

Krakorec

Snažím sa písať o veciach tak, aby Vás prestala iritovať absencia bodky na konci mojej vety. krakorec@reborn.com

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 8305x
Priemerná čítanosť článkov: 1384x

Autor blogu

Odkazy